Tři noví znalci hub pochází z Prahy

„Pro zkoušku je důležitý lékařský posudek o způsobilosti k této činnosti včetně očního vyšetření, které zahrnuje vyšetření na barvocit. Ten je při rozlišování hub klíčový,“  uvedl Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP"). Získaná osvědčení o znalosti hub se přitom vydávají na dobu od dvou do deseti let, záleží na věku žadatele. Rozsah osvědčení může být na základě požadavků adepta omezen na jednotlivé druhy – například pouze hřibovité.


 

K poslední zkoušce, která se v sídle HSHMP v Rytířské ulici na Praze 1 konala 31. 5. 2017, se dostavilo celkem 5 zájemců. Jejich důvody, proč měli v úmyslu získat osvědčení o znalosti hub, byly rozdílné. Dva z nich si chtějí prodejem volně rostoucích jedlých hub přivydělávat, tři z nich mají sbírání hub spíše jako hobby. Nevylučují ovšem, že by si v budoucnosti „prodejem svých úlovků“ mohli přivydělávat nebo si na něm založit podnikání.

 

Zkouška je velmi náročná a trvá minimálně hodinu. I proto ji 2 z 5 zájemců nesložili.  „Když se v dávné minulosti zkoušky nedělaly, docházelo k tragickým záměnám, omylům a úmrtím,“ popsal hlavní důvod, proč musí být zkoušející velmi přísní, jednatel České mykologické společnosti Aleš Vít.

 

Foto 1: Zkušební komise se skládá ze tří členů – předsedkyně Hany Kunstovné, ředitelky odboru HV a PBÚ HSHMP, Aleše Víta z České mykologické společnosti (v černém) a  nezávislého experta Václava Palečka. Zkoušený Petr Kykal (uprostřed v bílé košili) při zkoušce obstál.

 

A kdo další potřebuje mít osvědčení o znalosti hub? „Žádají o něj nejen provozovatelé potravinářských podniků, kteří chtějí jedlé houby uvádět na trh nebo je dodávat dál k dalšímu zpracování,“ doplnila předsedkyně komise Hana Kunstovná.

 

Další termíny zkoušek ze znalosti hub se budou konat na podzim.  Přesný termín HSHMP sdělí na svém webu. Podrobnosti o samotných zkouškách najdete zde: http://www.hygpraha.cz/dokumenty/informace-pro-zadatele-zkousek-ze-znalosti-hub-pro-rok-2017--3021_3021_161_1.html

 

V Praze 2. června 2017

 

Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP