Pražští hygienici připomínají Světový den duševního zdraví 2019 se zaměřením na prevenci sebevražd

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") připomíná široké veřejnosti, že dnes, 10. října, si celý svět připomíná Světový den duševního zdraví. Tento den je již od roku 1992 vyhlašován Světovou federací duševního zdraví. Letošní ročník podporuje také Světová zdravotnická organizace (WHO), která pro něj  stanovila jako hlavní téma prevenci sebevražd. Oběcně je cílem tohoto dne  snaha odstranit stigmatizaci duševně nemocných osob a snaha pomoci jim zapojit se podle možnosti do společnosti a zároveň podpora úsilí všech osob o dosažení nejvyšší možné úrovně duševního zdraví ve všech jeho souvislostech, i proto, že duševní pohoda ovlivňuje celkový zdravotní stav člověka.

 

WHO a další organizace letošní ročník spojují mottem "Připojte se k nám, dnes, 10. října, ve „40 sekundách akce“, abychom zvýšili povědomí o rozsahu sebevražd po celém světě a roli, kterou může každý z nás hrát, aby mu zabránil." WHO vyzývá k mezinárodní spolupráci v prevenci sebevražd.

 

 

V ČR Ministerstvo zdravotnictví s Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ) nedávno připravily Národní akční plán prevence sebevražd, dnes současně vychází publikace zaměřená na prevenci sebevražd v ČR. "Obsahuje řadu analýz, které pomohly formulovat Národní akční plán prevence sebevražd. Kromě toho, že jsme ji využili jako podklad pro zmíněný plán, vychází nyní dvojjazyčně pod záštitou WHO. Dokument může sloužit jako inspirace pro státy v regionu, které se zatím na národní úrovni k prevenci sebevražd nepřihlásily a neví, jaké podklady by mohly být relevantní," uvedl na dnešní tiskové konferenci Alexandr Kasal z NUDZ, který vznik publikace koordinoval.

 

Světovému dni duševního zdraví u nás již tradičně předchází kampaň nazvaná Týdny duševního zdraví. Dle aktuálně zveřejněných informací NÚDZ se do ní letos zapojilo 44 organizací z více než 50 měst. Uspořádaly 220 akcí, například besedy, výstavy, workshopy, divadelní představení či přednášky pro odborníky i laiky. Cílem je osvěta i destigmatizace nemocných, Týdny duševního zdraví začaly 10. září a končí dnes, tedy ve Světový den pro duševní zdraví.

 

Zakladatelem Týdnů duševního zdraví je nezisková organizace Fokus v Praze, postupně se přidávaly další organizace v regionech celé ČR. Podle organizátorů se povědomí veřejnosti o problematice duševního zdraví za 30 let trvání akce zlepšilo, ale stigmatizace lidí s duševním onemocněním v ČR stále přetrvává.

 

FOTO: ilustrační obrázek

 

 

Proto byl u nás v rámci reformy psychiatrie spuštěn projekt Destigmatizace a jeho iniciativa Na rovinu, která cíleně pracuje například s lékaři, kteří v ČR podle odborníků vykazují stigmatizační postoje. S iniciativou Na rovinu se ČR připojila k vyspělým zemím s celonárodními programy zaměřenými na snižování stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním. Lídři programů z celého světa se 16. října setkají na konferenci v Anežském klášteře. V dalších dnech budou v Praze pokračovat v pracovním setkání v rámci Global Anti-Stigma Alliance.


V Praze 10. 10. 2019

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP