Pražští hygienici plánovanou změnu v očkovacím kalendáři vítají

Příušnicemi za letošní rok onemocnělo k datu 7. 7. 2017 na území hlavního města Prahy celkem 112 osob  (nemocnost 8,75/100 000 obyv.), na území Česka pak za stejné období celkem 1 128 osob (nemocnost 10,7/100 000 obyv.). V Praze tedy byla zaznamenána nemocnost nižší, než v některých postiženějších částech Česka. „Ve srovnání s rokem 2016 pak jde o pokles hlášené nemocnosti o 40 %, přesto je třeba i nadále snižovat počty takových onemocnění. Iniciativu ministerstva zdravotnictví proto vítáme,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.

 

Česko patří k těm evropských zemím, které mají krátký - pouze půlroční odstup mezi dvěma dávkami očkování, v němž je zahrnuta ochrana právě proti příušnicím. Novela vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním chorobám, by proto měla prodloužit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a prodloužit tak ochranu navozenou očkováním. „Pokud posuneme termín podání druhé dávky z přibližně dvou let věku dítěte o další čtyři roky, prodloužíme tak dobu, během které je dítě chráněno proti příušnicím,“ komentuje připravovanou změnu Jágrová.

 

Plošné očkování proti příušnicím bylo zahájeno v Česku v roce 1987. Od roku 1995 se v Česku začala používat smíšená vakcína (spalničky, příušnice, zarděnky – MMR). Jde o očkování živými, oslabenými kmeny těchto tří virů.

 

A jak se příušnice přenáší? Přenos se děje vzdušnou cestou - kapénkovou infekcí nebo vzácně kontaminovanými předměty. Snadno se šíří v kolektivu a může mít průběh komplikovaný záněty mozku, slinivky, varlat, vaječníků. Samo onemocnění neprobíhá nijak závažně, ale tyto komplikace, které nejsou výjimečné, vedly k tomu, že bylo očkování zařazeno do pravidelného očkování v očkovacím kalendáři. Inkubační doba je mezi 14-25 dny (nejčastěji 16-18 dní).

 

V Praze 13. 7. 2017

 

Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP