V ČR dnes začal platit nouzový stav, začala platit i řada opatření

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) připomíná, že počínaje dneškem, tj. dnem 5.10.2020, začal v České republice platit z rozhodnutí vlády nouzový stav. K tomuto kroku vláda ČR přistoupila v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace onemocnění covid-19. Nouzový stav byl vyhlášen na dobu 30 dní, tedy do začátku listopadu. Na další dva týdny dnes také začala platit i řada opatření.

 

 

Souhrn opatření:

 

V okresech s vysokým výskytem koronaviru, tedy i na území hlavního města Prahy, jsou uzavřeny střední, základní umělecké a vyšší odborné školy, v restauracích může být u jednoho stolu nejvýš šest lidí, hromadné akce uvnitř jsou omezeny na deset lidí, venku na 20 lidí. Na církevních shromážděních může být max. 100 lidí.

 

Podrobnosti:

 

Ode dneška jsou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad deset lidí, venku nad 20 lidí. Výjimku mají členové jedné domácnosti, práce v zaměstnání či podnikání nebo zastupitelstva a jednání státních orgánů či soudů.

 

Divadla a kina mohou hrát až pro 500 lidí, jsou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se týkají představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály.


podrobnosti: TISKOVÁ ZPRÁVA VLÁDY ČR: Vláda vyhlásila na území České republiky od pondělí nouzový stav na 30 dnů, do 18. října omezila hromadné akce ,

zveřejněná dne 30.9.2020 na webu HSHMPOd 5.10.2020 je počet lidí na církevních shromážděních omezen na dobu dvou týdnů maximálně na sto s dodržením patřičných rozestupů. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy.

 

► Střední, základní umělecké a vyšší odborné školy jsou uzavřeny v těch regionech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy covid-19 označeny červenou nebo oranžovou barvou. Na základních školách se 14 dnů učí hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik je na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

 

V restaurací může být u jednoho stolu nejvýš šest lidí.

 

Nejméně na dva týdny jsou zakázány také plesy a podobné akce.

 


podrobnosti k atuálně platným opatřením též na speciální internetové stránce Ministerstva zdravotnictví k onemocnění covid-19 koronavirus.mzcr.cz:

https://koronavirus.mzcr.cz/aktualni-opatreni/


 

Plná znění opatření vycházejících z rozhodnutí vlády ČR či dalších orgánů jsou zveřejněna na úřední desce HSHMP.

 

V Praze 5.10.2020

 

Hygienická stanice hlavního města Prahy