ECDC reaguje na výskyt nových mutací onemocnění COVID-19, tzv. cestovatelský semafor doplní tmavě červená kategorie zemí

AKTUALIZOVÁNO 3. 2. 2021

 

Hygienická stanice hlavního města Prahy zveřejňuje tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví k novým pravidlům cestování do ČR od 5. února 2021:

 


V reakci na poznatky Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se Evropská rada shodla na zpřísnění cestovních opatření. Systém tzv. semaforu bude od 5. února nově disponovat tzv. tmavě červenou kategorií, kde budou zahrnuté země hodnoceny jako vysoce rizikové.
 


Při návratu z tmavě červené kategorie zemí bude nutné vyplnit Příjezdový formulář a předložit výsledek PCR testu (ne staršího než 48 hodin) před vstupem na území ČR. Následně je povinné podstoupit druhý PCR test v ČR, nejdříve však 5. den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Jedná se o kategorii zemí s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19. Do této kategorie spadají všechny členské státy Evropské unie a třetí země, které nejsou v rámci tohoto sdělení uvedeny.

 

 

Evropské středisko v souvislosti s výskytem nových mutací onemocnění COVID-19 doporučilo vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytně nutné. Důvodem opatření také je, že na území Evropy je velmi vysoké riziko komunitního přenosu," vysvětluje ministr zdravotnictví Jan Blatný.

 

červené kategorie zemí se momentálně nachází Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Francie, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunskou, Německo, Švédsko, Švýcarsko a Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy. Před návratem z těchto zemí je nutné předložit výsledek antigenního nebo PCR testu (ne starší 48 hodin) a vyplnit příjezdový formulář. Nejpozději 5 dní po návratu je zároveň každý cestující povinen podstoupit PCR test. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. 

 

Cestující, kteří se do České republiky vrací z oranžové kategorie zemí, musí před návratem vyplnit Příjezdový formulář a zároveň předložit výsledek antigenního nebo PCR testu, který může být maximálně 48 hodin starý. Do této kategorie zemí je momentálně zařazeno Finsko, Řecko, Island a Norsko.


DALŠÍ PODROBNOSTI K TÉMATU:

 

z úřední desky Ministerstva zdravotnictví a HSHMP

Ochranné opatření - Ministerstvo zdravotnictví – omezení překročení státní hranice ČR, s účinností od 5. 2. 2021 do odvolání

ochranné opatření MZ AKTUALIZACE : 3. 2. 2021

Vláda souhlasila s dočasným odpuštěním DPH na respirátory a novými podmínkami vstupu do ČR od 5. února

tisková zpráva Úřadu vlády ČR datum vydání:
1. 2. 2021

ECDC reaguje na výskyt nových mutací onemocnění COVID-19, tzv. cestovatelský semafor doplní tmavě červená kategorie zemí

tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR datum vydání:
2. 2. 2021

Šíření nových mutací COVID-19 znamená nová pravidla pro cestování. Na semaforu přibydou „tmavě červené“ země tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí ČR datum vydání:
1. 2. 2021

U tmavě červené, červené a oranžové kategorie zemí zároveň platí, že zaměstnanci a studenti mají povinnost předložit výsledek testu také zaměstnavateli nebo škole, kde studují.

 

Všechny osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie, jsou povinné po dobu 10 dnů od návratu nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku. Nadále ale platí, že občanům ČR silně doporučujeme necestovat, pokud to není nezbytně nutné," dodává hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. 
 

Tzv. semafor zahrnuje také kategorii zelených zemí, ve které žádná z těchto povinností neplatí. Vzhledem k aktuální epidemické situaci napříč Evropou je v této kategorii momentálně zařazen pouze Vatikánský městský stát.

 

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

 

V Praze 2. 2. 2021, s aktualizací na webu HSHMP 3. 2. 2021

 

Mgr. Barbora Peterová

Ministerstvo zdravotnicví

odbor komunikace s veřejností

tisková mluvčí - vedoucí tiskového oddělení