Klíšťata infikovaná lymskou boreliózou se v Praze nacházejí každoročně, někde dokonce až v 52 %

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") každým rokem v metropoli realizuje sběr klíšťat s cílem zjištění jejich promořenosti dvěma nejvýznamnějšími onemocněními, která klíšťata přenášejí - lymskou boreliózou (LB) a klíšťovou encefalitidou (KE). V roce 2020 HSHMP monitoring prováděla na celkem devíti přírodních lokalitách, tzv. přírodních ohniscích nákazy.

 

  

 

Vysoký podíl klíšťat infikovaných lymskou boreliózou v roce 2020 laboratorní rozbory prokázaly na lokalitách Točná (52 %), Prokopské údolí (44 %), Divoká Šárka a Lesopark Hostivař (shodně 42 %).

 

 

Záchyt klíšťat infikovaných klíšťovou encefalitidou za shodný rok 2020 je opět negativní, což však rozhodně neznamená, že by lidé při vstupu do přírody – parků, lesů apod. – měli být méně obezřetní. Právě naopak.

 


Před klíšťaty je nutné se chránit


V rámci prevence KE i LB se doporučuje oblékat si do lesa dlouhé nohavice i dlouhé rukávy, nejlépe světlé barvy, na kterých je možné lezoucí klíště snáze odhalit. Vždy použít repelent. Klíště po těle leze až několik desítek minut než si najde vhodné místo k přisátí, důležité tedy je vždy po návratu z lesa důkladně prohlédnout celé tělo a klíště co nejdříve odstranit. Odstraňování přisátého klíštěte je snadné, doporučuje se nejprve místo s přisátým klíštětem vydezinfikovat, poté vyviklat a opět dezinfikovat. Při odstraňování klíšťat je rovněž nanejvýš důležité neodstraňovat klíšťata holou rukou, aby bylo možné se chránit před případnou nákazou klíštětem do ranek nebo jiných poranění na kůži. Existují komerčně vyráběné sady včetně pinzety k odstranění klíšťat, které lze zakoupit v lékárnách. Proti nákaze KE je nanejvýš důležité očkování.  Očkování proti KE provádějí očkovací centra, zdravotní ústavy nebo praktičtí lékaři.

 

Monitoring klíšťat pokračuje i v letošním roce 2021

 

Letos pražští hygienici sběr klíšťat v rámci monitoringu provedli na čtyřech lokalitách, kde pro monitoring panovaly optimální klimatické podmínky – polojasno až jasno, příznivé teploty. Jednalo se o Klánovický les, Satalice, Divokou Šárku, Stromovku a místo Pod Kesnerkou na Praze 5. Prozatím známé výsledky z lokalit Klánovického lesa a Satalic u odebraných klíšťat nákazu KE vyloučily. Na další výsledky se zatím čeká.


Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky

 

HSHMP doporučuje lidem pravidelně sledovat předpověď aktivity klíštěte obecného, která je dostupná prostřednictvím internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu. Předpověď je publikována ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení KE nebo LB.

 

Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky poskytuje Odbor klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu a je možné ji najít zde: 


ODKAZY NA ZAJÍMAVÉ TÉMATICKÉ INFORMACE NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH STÁTNÍHO ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU

 

 

Nemoci přenášené členovci v České republice I. - Klíšťata

Chraňte se před klíšťaty!

Prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida

Lymeská borrelióza

"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě


OSVĚTOVÉ MATERIÁLY - LETÁČKY:

 

 

► přehledné a zajímavé informace o rizicích, která klíšťata představují i způsobech jejich odstraňování obsahuje osvětový materiál Státního zdravotního ústavu "Nebezpečná klíšťata" - ke stažení ZDE (PDF, 1,75 MB)

 

 

► důležité informace přístupné i dětem obsahuje osvětový materiál "Buď bez klíšťat" vydaný Evropskou centrálou infekčních nemocí (ECDC) - ke stažení ZDE (PDF, 340 kb)

 V Praze 18. 6. 2021

 

Hygienická stanice hlavního města Prahy