covid-19: nejčastější otázky a odpovědi

Hygienické stanici hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") je pokládána ze strany veřejnosti, v souvislosti s výskytem nového koronaviru 2019-nCoV, řada dotazů. HSHMP zveřejňuje, prostřednictvím svých internetových stránek, jejich přehled včetně adekvátních odpovědí. Přehled je průběžně aktualizován.

 


Datum: 7.10.2020
Dotaz:

Tazatelka se zajímá o případ z Německa, kde údajně v nedávné době zemřely 3 děti na udušení kvůli nošení roušek. Rovněž požádala o informaci ohledně hygienických norem ve školách na obsah CO2 ve třídách

Odpověď:

Používání roušek je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky.

 

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem.

 

Cílem tohoto opatření je používání zábrany proti šíření kapánek od nosiče tohoto onemocnění, tak aby se v největší možné míře zamezilo komunitnímu přenosu onemocnění COVID-19.

 

K vašemu odkazu na údajné případy z Německa sdělujeme, že rouška není v žádném případě neprodyšná a rozhodně není možné se tímto způsobem udusit.

 

Pokud nemáte důvěru v jednorázovou roušku z netkané textilie, lze použít i roušku bavlněnou, kterou lze vyprat a opakovaně používat.

 

Informace, která se k vám dostala,  že v Německu se díky nošení roušky udusily děti,  je zcela nepodložená a zavádějící.

 

Pokud se týká vašeho dotazu na hygienický limit oxidu uhličitého, dosud jediným legislativním podkladem je limit uvedený ve stavebním předpisu -  § 11, odst. 5 – vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby:

 

jako ukazatel kvality vnitřního prostředí slouží CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit hodnotu 1 500 ppm.

 

Samostatný hygienický limit pro obsah CO2  pro vnitřní prostředí ve škole není stanoven.

 


Datum: 3.2.2020
Dotaz: Chtěla jsem se zeptat,  zda je nějaké riziko nakažení koronavirem ze zboží, které je zaslané z číny.  V půlce ledna jsem objednávala pár věcí pro děti a nyní by měly být odeslané.
Datum: 3.2.2020
Dotaz: Nepředstavuje zboží dodané z Číny - objednávky z eshopů - možný zdroj nákazy
tím novým koronavirem? Kdyby balíček připravoval anebo balil někdo nakažený virem, tak zda by se mohl přenést na člověka či zvíře, který zboží bude vybalovat a užívat?
Datum: 31.1.2020
Dotaz:  Jak dlouho může přežít koronavir mimo hostitele. Jedná se mi o zboží z Číny, které do Čech putuje asi 14 dnů. Je možné se nakazit?
Datum: 31.1.2020; 3.2.2020
Odpověď:

Přesné údaje o přežívání tohoto viru nejsou známy, analogicky je však lze odvodit od ostatních virových nákaz. Je velmi nepravděpodobné, že by virus mohl přežít transport. Pokud máte obavy, doporučuji, po odstranění vrchního obalu umýt si ruce teplou vodou a mýdlem, případně použít kapesní desinfekci, která má plně virucidní účinek. Viry na obalech typu krabice nepřežívají ani několik hodin,  virus ke svému životu potřebuje živou buňku, kterou mu obalový materiál neposkytne, obvyklá doba přežití virů ve vlhkém prostředí na nesavých materiálech bývá cca 8 hodin, pokud se jedná o biologický materiál typu sputum, může se tato doba prodloužit, obvykle to bývá do zaschnutí biologického materiálu.

 


 

Datum: 3.2.2020
Dotaz:

V pondělí  27.1.2020 příjela na školu v našem městě návštěva dětí z Indie, Ukrajiny, Taiwanu, Iráku, Srbska, Indonésie a Gruzie.  Pan ředitel mi sdělil, že jsem ho dotazem "jak pořešil situaci s koronavirem" zaskočila a měla jsem si, dle jeho slov, nechat dítě týden doma, tedy po celou dobu návštěvy cizích dětí. Je spousta informací a dezinformací, kolem toho všeho. Píši jen pro informaci, že tito žáci z těchto zemí zde budou pobývali celý týden.

Odpověď:

Ohniskem nákazy koronavirem je stále pouze Čína, hlášený ojedinělý výskyt v některých zemích se týká případů zavlečených z Číny, onemocnění se v těchto zemích dál nešíří. Z toho vyplývá, že riziko možného přenosu onemocnění koronavirem prostřednictvím dětí uvedených národností je v současné době nulové. Škola nijak nepochybila, pohyb cizinců na území EU omezen nebyl.

 


 

Datum: 31.1.2020
Dotaz: Neměli jste v souvislosti s rozšířeným koronavirem v Číně doporučit zrušení všech letů do a z této země?
Odpověď: Hygienická stanice hl. města Prahy nemá kompetence zakázat  mezinárodní lety, tato kompetence patří Ministerstvu dopravy, příp. Ministerstvu zdravotnictví. Pokud některé státy lety do oblasti Číny zrušily, nebylo to z epidemiologických důvodů, ale z důvodů politických a ekonomických. Z dosud 35 provedených vyšetření osob, které naplňovaly požadovaná kritéria, bylo několik cizinců, nikdo však nepřiletěl přímým letem z Číny. Nelze zamezit všem leteckým, vlakovým, autobusovým či individuálním transferům z letišť okolních států. Vzhledem ke globalizaci je pravděpodobné, že bude časem i do ČR toto onemocnění zavlečeno, proto je veškeré úsilí zaměřeno na včasné odhalení takového případu, jeho včasné izolaci a vyšetření kontaktů tak, aby k dalšímu šíření nedocházelo. Bohužel informací o viru je stále málo, takže jiná opatření nelze nastavit.

 


 

Datum:

31. 1. 2020

Dotaz: V souvislosti s šířícím se koronavirem bych se Vás chtěla zeptat. S přítelem máme již několik měsíců naplánovanou dovolenou na Srí Lanku s odletem za 14 dnů a zajímalo by mě, zda se máme nějak obávat cesty. Neradi bychom cestu rušili. I přesto, že o tomto druhu viru není moc známo, zajímal by mě váš názor, zda cestovat, necestovat, případně nějaká další opatření, vyjma dodržení hygieny, použití antibakteriálních gelů....
Odpověď:

Pobytu na Srí Lance bych se na vašem místě neobávala, nevím, jakým způsobem cestujete, resp. jakou trasou (přímý let?) - rizikovým by se mohl stát transfer s přestupem na nějakém mezinárodním letišti. Pokud máte obavy obstarejte si roušku s anitivirovým účinkem nebo tzv. FFP 2, kterou na přestupu můžete použít, vhodné je doplnit ji o kapesní desinfekcí s plnou virucidní účinností. Jiný problém v současné době nevidím.

 V Praze 11.10. 2020

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP