Pražští hygienici o očkování proti Klíšťové encefalitidě na Českém rozhlase Dvojka

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") informovala ve čtvrtek 22. února 2018 posluchače Českého rozhlasu Dvojka o důležitosti očkování proti závažnému virovému onemocnění přenášeného klíšťaty - Klíšťové encefalitidě. V současnosti je totiž pro toto očkování nejideálnější doba. Hostem pořadu Dobré ráno s Dvojkou byla krátce po osmé hodině ředitelka protiepidemického odboru HSHMP Zdeňka Jágrová. Očkování proti klíšťové encefalitidě se doporučuje především lidem starším 50 let, u kterých bývá průběh onemocnění nejzávažnější. Potěšitelné je, že na očkování poskytuje řada zdravotních pojišťoven svým klientům v rámci zdravotně osvětových programů finanční příspěvek.

 

Paní doktorka ve svém vystoupení připomněla, že klíšťata v hojné míře přenášejí také další závažné bakteriální onemocnění - Lymeskou borreliózu, proti kterému však prozatím účinná očkovací látka neexistuje. Detailně posluchačům popsala možné příznaky obou onemocnění.

 

Zmínila rovněž důležitou a záslužnou činnost pražských hygieniků v oblasti monitoringu klíšťat na území hlavního města Prahy. Více než 20 let totiž pražští hygienici v jarních měsících, kdy klíšťata vyvíjejí vůbec nejvyšší aktivitu z celého roku, sledují v Praze 9 lokalit, na kterých provádějí sběr klíšťat. Ta jsou následně podrobována laboratornímu rozboru. I přesto, že výskyt virů encefalitidy v loni odebraných vzorcích klíšťat v Praze prokázán nebyl, v předchozích letech se objevoval pravidelně. Naproti tomu výskyt bakterií rodu Borrelia se loni objevil vícekrát. Správná ochrana proti klíšťatům je tak i v Praze nutností.

 

Vřele doporučujeme si toto vystoupení paní doktorky s řadou zajímavých rad a informací poslechnout. K dispozici je zvukový záznam rozhovoru:

 

ZVUKOVÝ ZÁZNAM ROZHLASOVÉHO VYSTOUPENÍ HSHMP (MP3; 2,77 MB)

 

internetový link na profil pořadu Český rohlas Dvojka Dobré ráno s Dvojkou

 

 

 

V Praze dne 23. 2. 2018

 

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí