Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky

Státní zdravotní ústav (SZÚ) prostřednictvím svých internetových stránek v těchto dnech veřejnosti připomíná pravidelně vydávané předpovědi aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) pro území České republiky. Předpovědi vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve spolupráci se SZÚ a za podpory Ministerstva zdravotnictví. K aktuálnímu připomenutí důležité informace se připojuje také Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP").

 

 

Předpověď je vydávána na každé pondělí a čtvrtek (do 13.00 hodin). V pondělí se jedná o výhled na zbytek týdne (úterý - neděle), ve čvrtek o upřesnění na rozšířený víkend (pátek - pondělí). Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.

 

 

Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky poskytuje Odbor klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Předpověď stupně rizika napadení klíštětem - komentář.

 

Informace o předpovědi aktivity klíšťat v ČR na zahraničním webu Atlas of science: Weather predictions of tick bite.

 

HSHMP doporučuje veřejnosti pravidelně vydávané předpovědi sledovat, neboť i na území hlavního města Prahy je důležité se před potenciálním přisátím klíštěte co nejlépe chránit. Klíšťata mohou být přenašeči dvou závažných onemocnění: Klíšťové encefalidy a Lymské boreliózy.

 

HSHMP současně zveřejňuje dva osvětové materiály, ze kterých je možné načerpat celou řadu k dané problematice se vztahujících informací:

 

Název materiálu Autor/Zdroj Formát/Velikost

"Nebezpečná klíšťata"

Státní zdravotní ústav (SZÚ) (PDF, 1,75 MB)

"Buď bez klíšťat"

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) (PDF, 340 kb)

 

Podrobné informace jsou také k dispozici na webových stránkách HSHMP a to dostupné na odkazu:
 

 

V Praze 16. 4. 2019

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP