Promořenost klíšťat lymskou boreliózou v Praze letos dosáhla 30 %

I přes enormní pracovní vytížení v souvislosti se složitou epidemiologickou situací covid-19, letos Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") v červnu letošního roku provedla sběr klíšťat v Praze s cílem zjištění jejich promořenosti dvěma nejvýznamnějšími onemocněními, která klíšťata přenášejí - lymskou boreliózou (LB) a klíšťovou encefalitidou (KE). Sběr proběhl na celkem devíti přírodních lokalitách, tzv. přírodních ohniscích nákazy. Zatímco na žádném z v laboratoři zkoumaných klíšťat nebyla již po několikátý rok za sebou prokázána KE, LB se objevila hned ve 30 % v terénu odebraných klíšťat. 

 

Z lokalit, kde se sběr v tomto roce uskutečnil patří z pohledu promořenosti klíšťat LB mezi nejvíce zatížené oblast Točná v Praze 4, kde se LB projevila u více než poloviny odebraných klíšťat (51,9 %). Následují lokality Prokopské údolí v Praze 5 (44,1 %), Divoká Šárka v Praze 6 (42,2 %) a Hostivař v Praze 10 (41,9 %).

 

FOTO: ilustrační obrázek

 

 

"Výsledky ve vztahu k výskytu onemocnění LB a KE ukazují stále na potřebu dodržování preventivních opatření ve formě očkování proti KE a používání vhodných repelentů. Rozhodující roli má i včasné odstranění klíštěte včetně dezinfekce místa přisátí a vhodné oblečení při návštěvě přírodních lokalit. Očkování proti KE provádí očkovací centra, Zdravotní ústavy nebo praktičtí lékaři," vysvětluje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického odboru HSHMP.

 

Tabulka s výsledky rozboru klíšťat na území hlavního města Prahy zaměřených na zjištění promořenosti LB v roce 2020

 

 

Sběr klíšťat v podmínkách hlavního města Prahy realizují pražští hygienici již mnoho let, používají přitom metodu tzv. vlajkování. Jde o dlouhodobě ověřenou metodu sběru klíšťat v přírodě. Flanelová látka simuluje srst zvířete a klíšťata se z travnatých ploch lehce přichycují. Po každém úkonu se klíšťata z látky sbírají a třídí podle vývojového stádia do připravených zkumavek. Detailněji o tomto způsobu informovala HSHMP na svém webu v textech "Pražští hygienici se připravují na sběr klíšťat" z 3.4.2017 a  "Klíšťata v akci! Hygienici kontrolují pražské lesy, parky i louky" z 1.6.2017.

 

Na téma výskytu klíšťat v hlavním městě Praze a onemocněních, která mohou přednášet publikuje HSHMP časté informační texty prostřednictvím svých internetových stránek:

 

 

V Praze 26.8.2020

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP