Virus Zika

Španělsko na začátku února ohlásilo, že diagnostikovalo virus Zika u těhotné ženy, která se vrátila z Kolumbie. Tato diagnóza je první svého druhu v Evropě. Ostatní evropské země včetně Dánska a Irska také zaznamenaly výskyt nemoci, ovšem pouze Španělsko diagnostikovalo nemoc u těhotné ženy.

Virus Zika je známý více než 60 let, v posledních týdnech se z něho však stává globální problém a WHO varuje, že je zde riziko pandemického rozšíření nemoci. Virus Zika je virus přenášený komáry (Aedes aegypti, Aedes albopictus) a pravděpodobně také pohlavním stykem, který má symptomy podobné horečce dengue a viru chikungunya. Nebezpečí ale hrozí těhotným ženám, neboť infekce s největší pravděpodobností způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku). Přenos viru je aktuálně hlášen v několika zemích napříč Amerikou, Pacifickými ostrovy a Kapverdami.

Mezi příznaky patří horečka, bolesti kloubů, vyrážka, únava a u části postižených zánět spojivek. U většiny lidí probíhá infekce bez příznaků a dochází jen k vytvoření sérových protilátek.

Riziko onemocnění  hrozí těhotným ženám, a proto se v současné době nedoporučuje těhotným cestovat do těchto oblastí. Ostatní populaci se doporučuje používat ochranu před možným poštípáním hmyzem, v cestování se neomezují.

Diagnostické testy v ČR dosud nejsou úplné a v současné době lze diagnostikovat pouze aktuální infekci, která proběhla v uplynulých 14 dnech. Snad v příštím týdnu budou již k dispozici i testy, které jsou schopny zjistit starou nákazu.
 

Obrázek v příloze.

Více informací naleznete:

http://www.szu.cz/tema/prevence/zika-virus

http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/Pages/index.aspx


 

Přílohy