Výsledky vyšetření klíšťat Ixodes ricinus na promořenost původcem Lymeské borreliózy a virem Klíšťové meningoencefalitidy v roce 2018 na území hlavního města Prahy

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") v roce 2018 pokračovala v monitorování výskytu klíšťat, původců nákaz Lymeské boreliózy a Klíšťové meningoencefalitidy v dlouhodobě vytipovaných lokalitách na území města. Jedná se o tzv. přírodní ohniska nákazy.


Ve sledovaných lokalitách byl jako obvykle prováděn sběr klíšťat vlajkováním zaměstnanci  HSHMP. Vyšetření prováděly Národní referenční laboratoř pro Lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu Praha a Národní referenční laboratoř pro arboviry Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

 

Klimatické podmínky  v roce 2018 zásadně ovlivnily biologický vývoj klíšťat, sběr byl komplikován vysokými teplotami a suchem v letních a podzimních měsících, kdy byla v některých lokalitách velmi nízká aktivita klíšťat.


Do laboratoří se k vyšetření na Lymeskou boreliózu předala klíšťata všech vývojových stadií, na některých lokalitách ve velkém počtu převažovala stadia nymf. Pozitivita klíšťat původcem Lymeské boreliózy na sledovaných lokalitách na území hlavního města Prahy (viz tabulka č. 1) je 30,27%. Výsledky z těchto lokalit v počtu 6 až 12 klíšťat nejsou reprezentativním vzorkem. Pozitivita byla testována vysoce senzitivní a specifickou metodou real-time PCR se sondou na přítomnost boreliové DNA.

 

Tabulka č. 1:

 

Zdroj: HSHMP

 

Výsledky vyšetření (viz tabulka č. 2) na přítomnost viru Klíšťové meningoencefalitidy neprokázaly pozitivitu.

 

Tabulka č. 2:

 


Hodnocení výsledků ve vztahu k výskytu onemocnění Lymeskou boreliózou a Klíšťovou meningoencefalitidou stále ukazuje  potřebu dodržování preventivních opatření při návštěvě v přírodních lokalitách. Jde o očkování na Klíšťovou meningoencefalitidu, používání repetentů, včasné odstranění klíštěte, dezinfekce místa přisátí klíštěte a vhodné oblečení.

 

FOTO: ilustrační obrázek - před klíšťaty je nutné se i v Praze dobře chránit

 

Zdroj: pixabay.com

 

V Praze 1. 4. 2019

RNDr. Jaroslava Zelenková
protiepidemický odbor